BIMCO, EMİSYONLA İLGİLİ DÜZENLEMELER ÖNERDİ

 BIMCO, EMİSYONLA İLGİLİ DÜZENLEMELER ÖNERDİ
Okunuyor BIMCO, EMİSYONLA İLGİLİ DÜZENLEMELER ÖNERDİ

 Omega Proje Lojistik  Uluslararası Taşımacılık 


Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi (Baltic and International Maritime Council­BIMCO), denizcilik endüstrisinin emisyonlarını azaltma arayışına yardımcı olabilecek yeni bir öneri sundu.

Gemi hızlarının sınırlandırılması CO2 emisyonlarını azaltmanın bir yolu olarak halihazırda önerilmiş olsa da BIMCO çözümü bir adım daha ileriye taşıyarak gemilerin sevk gücünün sınırlandırılmasını teklif etmektedir. BIMCO, gemilerin süratlerini ölçmenin doğru bir uygulama olmadığını, gemilerin sevk gücünün ise doğru bir

şekilde kontrol edilebileceğini ileri sürmüş ve bir geminin sevk gücü ile sürati arasında yakın bir ilişki olduğunu ifade etmiştir.

BIMCO Genel Sekreter Yardımcısı Lars Robert Pedersen, “Sürati

daha fazla düşürme yoluyla sera

gazı emisyonlarının azaltımının sürdürülmesini sağlamak zorunlu olmakla birlikte, armatörlerin yenilik yapmaya teşvik edilmeleri de önemlidir” şeklinde bir açıklamada bulunmuştur.

Gemilerin gücü ile ilgili bir sınırın belirlenmesi Japonya tarafından önceden önerilmiştir. BIMCO, her bir deniz taşımacılığı sektörü için güç limitinin, her bir sektördeki mevcut ortalama taşıma hızında ortalama bir gemi seyrinin varsayılan performansından elde edilmesini önermektedir.

Sevk gücü limiti, denizcilik organizasyonları tarafından kolayca benimsenmeyen sürat düşürme teklifine muhtemel bir alternatif olarak önerilmiştir. Ingiltere Deniz Ticaret Odası, Yunanistan ve Fransa’nın savunduğu sürat düşürme önerisinin en iyi seçenek olmayabileceğini çünkü

söz konusu önerinin daha düşük karbon emisyonlarına yol açacağına dair hiçbir kanıtın olmadığını bu yılın başlarında ileri sürmüştür.

(Kaynak: World Maritime News)

 Mobil Onay  Mobil Onay için Sms Servisi 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun