Otomotiv Sanayii Dış Ticaret Raporu 2. Çeyrek 2019

 Otomotiv Sanayii Dış Ticaret Raporu 2. Çeyrek 2019
Okunuyor Otomotiv Sanayii Dış Ticaret Raporu 2. Çeyrek 2019

 Omega Proje Lojistik  Uluslararası Taşımacılık 


Türkiye İhracat Verileri

  • 2019 yılı Ocak-Haziran döneminde Türkiye toplam ihracatı Otomotiv sanayii üzerinde % 2,2 oranında artarken, Otomotiv Endüstrisi ihracatı ise % 6,8 oranında düşüş gösterdi ve toplam ihracat içerisinde % 17,4 pay ile ilk sıradaki yerini korumaya 14ncü yılında da sürdürdü.

Dış Ticaret Dengesi :

  • 2019 yılı Ocak-Haziran döneminde Türkiye toplam ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 artarken, ithalatı yüzde 20 azaldı. Bu dönemde dış ticaret açığı 40,8 Milyar $ seviyesinden 14,8 Milyar $ seviyesine geriledi.
  • GTİP 87 kapsamında belirlenen otomotiv dış ticaret verilerine göre ihracat geçen seneye göre yüzde 5, ithalat ise yüzde 49 oranında azaldı. Bu dönemde dış ticaret fazlası yüzde 60 oranında artarak 8,7 Milyar $ seviyesine yükseldi.
  • 2019 yılı ilk yarısında otomobil ihracatı yüzde 12 azalırken, ithalatı yüzde 67 azaldı. Otomobil dış ticaret fazlası 2018 yılı ilk yarısına göre yüzde 60 artarak 4,6 Milyar $ seviyesine yükseldi.

Kaynak:

Otomotiv dış ticaret verileri; TÜİK – GTİP 87.00 kapsamında yer alan; motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları; bunların aksam, parça ve aksesuar

Otomobil dış ticaret verileri, TÜİK – GTİP 87.03 kapsamında yer alan binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (yarış rabaları dahil)

Otomotiv Ana ve Yan Sanayi İhracatı :

  • Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) tarafından OSD için özel olarak analiz edilen Otomotiv İhracatı kapsamında; UİB Türkiye Geneli Otomotiv Endüstrisi sınıflandırmasına kıyasla “Römork ve Yarı Römork” , “Tarım Traktörü” verileri dahil edilmekte; “Kullanılmış Araçlar” ,”İki Tekerlekli Taşıtlar”, “Demiryolu Taşıtları” hariç tutulmaktadır.
  • 2019 yılı Ocak-Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre otomotiv ana sanayi ve tedarik sanayi ihracatı yüzde 7 oranlarında azalış gösterdi.

 Mobil Onay  Mobil Onay için Sms Servisi 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

buradan bir menü oluşturun